Image is not available
Image is not available
Slider

Niemieccy geolodzy w ECEG

Przez minione 2 tygodnie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego gościło wycieczkę terenową studentów paleobiologii zorganizowaną przez Uniwersytet Fryderyka i Alexandra w Erlangen-Norymberdze (Bawaria). Była to pierwsza wizyta studentów nie tylko w Górach Świętokrzyskich, ale w również w Polsce.
 
Kurs terenowy prowadzony przez Prof. Rachel Warnock i Prof. Axela Munnecke była wspierana przez dr hab. Emilię Jarochowską z Uniwersytetu w Utrechcie oraz dr hab. Kennetha De Baetsa i doktoranta Niklasa Hohmanna z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci, którzy przyjechali z Erlangen, to międzynarodowa grupa, do której dołączył także jeden student z Uniwersytetu w Utrechcie. Tym samym wycieczka zebrała uczestniczki i uczestników ośmiu narodowości, od Belga, przez Holendra i Hindusa, poprzez Irlandkę, kilkoro osób z Niemiec, Serbkę, Polkę i Szkotkę 
 
Studenci odnaleźli w Centrum doskonałą bazę terenową. W trakcie kursu wykonali m.in. klasyczne ćwiczenie z kartowania antykliny chęcińskiej, odwiedzili Skałę Geologów na Wietrzni i fałd w Rezerwacie Śluchowice, przeanalizowali sposób poruszania się dewońskich tetrapodów w kamieniołomie Zachełmie, udokumentowali zapis trzęsień ziemi w kamieniołomie Mogiłki i zebrali kolekcję graptolitów w Wąwozie Prągowiec. Wyjątkowa budowa Gór Świętorzyskich umożliwiła im odwiedzenie niemal wszystkich systemów geologicznych od kambru po neogen. Wsparcie logistyczne Centrum umożliwiło grupie wstęp do czynnych kamieniołomów: Wiśniówka (Eurovia), Małogoszcz (Lafarge Polska), Ostrówka (Nordkalk) oraz Kowala (Dyckerhoff). Studenci cieszyli się bogactwem przyrodnicznym i kulinarnym regionu i poszerzyli swoją wiedzę o zakres skamieniałości, środowisk depozycyjnych i struktur tektonicznych, których nie znaleźliby w podobnej różnorodności w żadnym innym miejscu w Europie.
 
Dziękujemy za współpracę
kwiecień 12, 2024

okawango 2024

W dniach 08-09 kwietnia 2024 odbył się finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej "OKAWANGO 2024" organizowanego przez Wydział Geologii UW. Przez dwa dni w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego działo się bardzo wiele. Egzaminy dopełniały warsztaty i wspólne spacery. Emocji, radości i zmęczenia nie brakowało.
marzec 15, 2024

MEMORIAM DRA PIOTRA ZIÓŁKOWSKIEGO

Władze Rektorskie Uniwersytet Warszawski, władze Wydziału Geologii UW, samorządowcy, przedsiębiorcy, naukowcy i współpracownicy oraz rodzina wzięli udział w pięknej uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej Śp. Dr Piotrowi Ziółkowskiemu  - współtwórcy i pierwszego kierownika Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego
marzec 13, 2024

Badania międzynarodowe w ramach programu merged

Za nami międzynarodowy kurs, w ramach którego gościliśmy w Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego ponad 30 studentów z całego świata m.in Armenii, Danii,Ekwadoru, Finlandii, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Kanady, Kazachstanu, Niemiec, Peru, Polski, Szwecji, Republiki Togo, USA i Walii.
marzec 09, 2023

Kurs Applied Stratigraphy

Studenci Wydziału Geologii UW na kierunku geologia poszukiwawcza II stopnia podczas anglojęzycznego kursu Applied stratigraphy realizowanego w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. W programie kursu krótkie prace terenowe i bloki wykładowe, połączone z ćwiczeniami graficznymi, prezentacją i rozpoznawaniem najważniejszych grup makro- i mikroskamieniałości, a także pracami laboratoryjnymi.
marzec 07, 2023

SYMPOZJUM MATEMATYCZNE Artes Liberales

Na czym polega modelowanie złożonych zjawisk w naukach przyrodniczych i społecznych? Wpływ homofilii w przestrzeganiu środków przeciwepidemicznych narozprzestrzenianie się chorób zakaźnych w sieciach społecznych? Ryzyko a etyka?
marzec 03, 2023

FORUM OŚWIATY

2 marca br. ponownie mieliśmy okazję gościć liczne grono przedstawicieli oświaty. Tym razem za przyczyną organizacji kolejnej edycji Forum Oświaty, czyli cyklicznego spotkania środowiska oświatowego z terenu Miasta i Gminy Chęciny.
luty 20, 2023

CAMPUS ZIMOWY

Sesja skończona! A po sesji studenci UW przybyli na Campus Zimowy do ECEG. To były ferie - czekało na nich 5 dni bogatych w szkolenia i dobrą zabawę we wspaniałym towarzystwie! W przygotowanym przez Samorząd Studentów UW programie obozu nie zabrakło ciekawych propozycji szkoleniowo-integracyjnych.

 

 

logounia

Budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013

deklaracja