Zintegrowany kompleks Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej oferuje blisko 6,5 tysiąca metrów kwadratowych klimatyzowanej i nowoczesnej powierzchni, laboratoriów, wnętrz konferencyjnych wraz z miejscami pobytowymi i stałym dostępem do Internetu.

Składający się z pięciu dwukondygnacyjnych budynków - nowoczesny i przestronny obiekt - stanowi doskonałą bazę szkoleniowo-konferencyjną. Przestronny układ, w pełni wyposażonych, sal audytoryjnych i dydaktycznych wraz z bazą hotelową dostosowane są do współczesnych wymogów użytkowych. Tym samym ECEG jest doskonałą bazą dla instytucji i organizacji poszukujących odpowiedniego miejsca do realizacji swoich przedsięwzięć.

W skład centrum wchodzą następujące budynki:
  • Budynek główny (A)
  • Budynek laboratoryjno-dydaktyczny (B)
  • Budynek pobytowy dla kadry i gości ośrodka (C)
  • Budynek pobytowy dla studentów (D)
  • Budynek pobytowy dla studentów (E)

Obiekt dostępny przez cały rok, spełnia funkcje:
  • dydaktyczno-laboratoryjną,
  • badawczo-rozwojową,
  • funkcję pobytową dla użytkowników infrastruktury – uczniów, studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz gości Centrum w rozumieniu współpracujących zespołów badawczych z innych ośrodków oraz gości uczestniczących w konferencjach i panelach naukowych.
W budynku głównym (A) usytuowana jest niezwykle efektowna, osadzona w blokach skalnych sala audytoryjna z 240 miejscami konferencyjnymi wraz z reżyserką, wyposażoną w nowoczesną technikę konferencyjną ze sterowanym dotykowym panelem, umożliwiającym centralne zarządzanie aparaturą multimedialną, nagłośnieniem i oświetleniem auli oraz realizację tłumaczeń symultanicznych. W ramach obiektu dostępne jest również przestronne zaplecze socjalne ze stołówką i recepcją.

W budynku obok (B), zwanym laboratoryjnym, znajduje się kameralna 60-osobowa sala konferencyjna, wyposażona w sprzęt multimedialny oraz profesjonalne nagłośnienie. Jej układ umożliwia równoległą pracę w grupach z możliwością podziału przestrzeni na trzy mniejsze sale i konfigurację ustawień stołów i krzeseł. Natomiast pracownie dydaktycznelaboratoryjne w tym chemiczne, mikroskopowe, komputerowe, geofizyczne, kartowania geologicznego i  hydrogeologiczne stanowią bazę naukowo–badawczą umożliwiającą korzystanie z technik badawczych i szkoleniowych na najwyższym poziomie.

Trzy pozostałe (C-E) - to budynki pobytowe, z czego dwa to moduły dla studentów oraz jeden o podwyższonym standardzie dedykowany dla gości ośrodka i kadry. W sumie to 170 miejsc hotelowych wraz z salami warsztatowymi wyposażonymi na potrzeby kursów, szkoleń, wycieczek oraz jako zaplecze dla organizowanych konferencji.

Dla użytkowników centrum przewidziano miejsca parkingowe dla samochodów osobowych na terenie ośrodka. Łącznie na terenie inwestycji zaprojektowano 50 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych oraz 4 miejsca dla autokarów.

Budynki oraz otoczenie zewnętrzne centrum są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.