ScienCon 2022

Za nami konferencja ScienCon 2022, czyli polska edycja międzynarodowego wydarzenia organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Studentów Fizyki przy współpracyz IAPS - International Association of Physics Students, Uniwersytet Warszawski oraz Politechnikę Warszawską.

Blisko 50 studentów fizyki z całego świata wraz z gośćmi i mentorami spotkało się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego, by "pochylić się" nad pytaniem: Jak przyszłe badania naukowe mogą odpowiedzieć na najbardziej palące wyzwania stojące przed współczesnym społeczeństwem?
W ramach debaty trzy główne zagdanienia: Ciemna Strona Cyfryzacji – od bezpieczeństwa naszych danych po socjofizykę, Ad Astra – spojrzenie fizyków na eksplorację Kosmosu, Koniec Jest Bliski – wyzwania związane z kryzysem klimatycznym oraz skończonymi zasobami naturalnymi.

Jednymi słowy wielu ciekawych ludzi i mnóstwo intersujących dyskusji, ot jak moglibysmy podsumować tegoroczną - polską edycję ScienCon, którą mieliśmy przyjemność gościć w naszym Centrum.

W trzecim tygodniu lipca ponownie gościliśmy grupę studentów z Uniwersytetu Wileńskiego pod opieką Prof. assoc. Donatasa Kaminskasa. Tradycyjnie w ramach praktyk terenowych w Górach Święokrzyskich studenci drugiego roku tamtejszej geologii odwiedzili kamieniołomy Wapieni w Małogoszczu, Ostrówka, Kowala, Kadzielnia, Ślichowice, a także Kamieniołom w Wiśniówce. Dziękujemy za współpracę i do zobaczenia za rok!

Zielona energia, czyli bezemisyjne wydobycie kruszywa już od 2023 roku

W Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej zaprezentowano plany nowopowstałej Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, w której skład wchodzą Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, Industria Nawozy, Industria Logistyka oraz Industria Zielona Energia.

Za nami Siegman International Summer School on Lasers, czyli międzynarodowa szkoła letnia dla doktorantów z całego świata. Szkoła optyki, laserów i fotoniki odbywa się co roku, za każdym razem w innym kraju. Tym razem na miejsce organizacji wybrano Polskę. A co więcej wielkim wyróżnieniem dla nas jest fakt, że na lokalizację tak prestiżowego wydarzenia jego organizatorzy wybrali właśnie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego.   W międzynrodowym spotkaniu wzięło udział ponad 100 naukowców z różnych krajów. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki oraz The Optica Society (OSA Foundation) z siedzibą w USA.

Inauguracja nowej 𝗸𝗮𝗱𝗲𝗻𝗰𝗷i 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗦𝗲𝗷𝗺𝗶𝗸𝘂 𝗪Ś

W służbie młodej społeczności. W ECEG'u odbyła się uroczysta inauguracja kolejnej - III kadencji Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Nowi młodzieżowi radni złożyli ślubowanie i otrzymali nominacje. Podsumowano także pracę Młodzieżowego Sejmiku Województwa poprzedniej kadencji. Obrady sesji poprowadzili wspólnie przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz Bartosz Przesłański, najmłodszy radny Młodzieżowego Sejmiku.

W dniach 22-24 czerwca odbyło się posiedzenie Rady wyjazdowej Uniwersytetu Otwartego UW. A Członkowie Rady wraz z Zespołem UO UW tym razem obradowali właśnie w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. Warto nadmienić, że Uniwersytet Otwarty UW działa już od 2008 roku z sukcesami realizując i propagując ideę edukacji przez całe życie. Jest jednocześnie najstarszą tego typu instytucją w Polsce, a także prekursorem i liderem sektora kształcenia ustawicznego.

II Międzynarodowy Kongres Penitencjarystów

W dniach 6-8 czerwca w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej odbył się II Międzynarodowy Kongres Penitencjarystów czyli International Congress of Penitentiaries with the leading theme of the Congress is long-term imprisonment. Tematem wiodącym Kongresu były długoterminowe kary pozbawienia wolności. W ramach agendy odbyło się wiele ciekawych obrad, także on-line. Jednoczęśnie miała miejsce III Uniwersytecka Konferencja Penitencjarystów z tematem wiodącym „Więzienna służba zdrowia”. W odbywających się jednoczesnie wydarzeniach uczestniczyli przedstawicie służb mundurowych i więziennych, władze, pracownicy naukowi, poruszając szereg zagadnień z zakresu prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki.