O nas

Przed gmachem Wydziału Geologii w Warszawie stoi duży kamień z mosiężną plakietką. Ufundowali ten kamień absolwenci Wydziału na jego 50-lecie w roku 2002. Na plakietce widnieje zamek w Chęcinach – dla absolwentów obraz kojarzący się jednoznacznie z okresem studiów. Początek zajęć terenowych w Górach Świętokrzyskich, z siedzibą tych zajęć w Chęcinach, to wczesne lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku. Siedziby kursu na terenie Chęcin i w okolicach były wielokrotnie zmieniane, ale góry Zamkowa, Zelejowa, Czerwona, Miedzianka, Leśna należały do niezmiennego repertuaru kursów. W marzeniach asystentów i profesorów od wielu lat pojawiał się obraz stałej bazy geologicznej Wydziału. W końcu powiodło się – jesteśmy u siebie. I to w sercu Gór Świętokrzyskich - w Chęcinach – miejscu symbolu dobrych wspomnień czasów studiów wielu pokoleń geologów.

Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego kształci geologów wielu specjalności: paleontologów, stratygrafów, sedymentologów, tektoników, geologów czwartorzędu, geochemików, mineralogów, petrologów, hydrogeologów czy geologów inżynierskich. Istotną rolę w ich kształceniu odgrywają zajęcia terenowe. Góry Świętokrzyskie jako poligon edukacji geologicznej odgrywa pierwszoplanową rolę. O tym wiedzą nie tylko polscy geolodzy, ale też geolodzy z Litwy, Łotwy, Białorusi, Rosji i Niemiec, którzy ze studentami tych krajów wielokrotnie dołączali do kursów tu się odbywających.

Funkcjonowanie Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Chęcinach nie tylko potwierdza głębokie przekonania o walorach edukacyjnych samego miejsca, nie tylko gwarantuje odpowiednie warunki do nauki i bytowania, ale przez zespół laboratoriów i wyposażenie w sprzęt badawczy znacznie rozszerza specjalistyczną ofertę edukacyjną i umożliwia prowadzenia prac badawczych.

Mamy nadzieję, że Centrum stanie się miejscem stałych spotkań tych, którzy o geologii wiedzą dużo z tymi, którzy o geologii i przyrodzie chcą wiedzieć więcej.

Konsorcjum

Koncepcja Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej powstawała na Uniwersytecie Warszawskim przy wsparciu członków Konsorcjum, powołanego Umową z dnia 5 lipca 2010 r. w skład którego weszły następujące podmioty:

  • Uniwersytet Warszawski (jako Lider Konsorcjum),
  • Województwo Świętokrzyskie (jako Członek Konsorcjum),
  • Powiat Kielecki (jako Członek Konsorcjum),
  • Gmina Chęciny (jako Członek Konsorcjum).

Główne cele działania Konsorcjum:

1) utworzenie nowoczesnego europejskiego ośrodka nauczania geologii dla studentów uczelni polskich i zagranicznych,

2) wykorzystanie ośrodka dla potrzeb nauczania przyrody skierowanego do uczniów szkół wszystkich szczebli edukacji oraz studentów kierunków przyrodniczych,

3) realizacja i popularyzacja edukacji w zakresie inżynierii ochrony środowiska,

4) powołanie stacji naukowej Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego,

5) stworzenie na terenie ośrodka odpowiedniej bazy dydaktycznej i badawczej oraz pobytowej i konferencyjnej,

6) przyczynianie się do zwiększenia udziału nauki w rozwoju gospodarczym regionu świętokrzyskiego,

7) współpraca z innymi instytucjami naukowymi, konsorcjami oraz organizacjami deklarującymi zbieżne cele działalności,

8) zapewnienie dostępu do produktów i rezultatów działania konsorcjum,

9) realizacji innych działań i inicjatyw na rzecz szeroko rozumianej społeczności lokalnej.

Bez wsparcia partnerów realizacja założeń projektu byłaby trudna i czasochłonna.

Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej działa w ramach Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego w oparciu o Regulamin wewnętrzny:

Można nas znaleźć na Facebook’u

i YouTube

Korzecko 1C, 26-060 Chęciny

+48 793 162 933

Agnieszka Bucka
Administrator
tel. 604 524 752
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ECEG - Ochrona
tel. +48 41 266 52 87
dr Piotr Ziółkowski
Kierownik ECEG,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Please publish modules in offcanvas position.