Zielona energia, czyli bezemisyjne wydobycie kruszywa już od 2023 roku

W Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej zaprezentowano plany nowopowstałej Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, w której skład wchodzą Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, Industria Nawozy, Industria Logistyka oraz Industria Zielona Energia.
Głównym założeniem ŚGP Industria jest bezemisyjne wydobycie kruszywa oraz produkcja ekologicznych nawozów. Podmioty wchodzące w skład Grupy będą dysponować własnym transportem opartym o zielony wodór. Industria ma też zapewnić innym podmiotom z regionu dostęp do zeroemisyjnej energii, logistyki oraz zielonego wodoru. Dzięki niej województwo świętokrzyskie ma szanse stać się silnym ośrodkiem przemysłowym.

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria wyrasta z prawie 150-letniej historii Kieleckich Marmurów oraz przemysłowych tradycji regionu. Industria łączy te tradycje z nowoczesnymi technologiami i dbałością o środowisko naturalne. Jednocześnie rośnie w siłę Świętokrzyski Klaster Wodorowy od teraz będzie funkcjonował pod nową nazwą: Centralny Klaster Wodorowy im. Braci Łaszczyńskich. Do klastra dołączyły również podmioty spoza województwa świętokrzyskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest produkcja zeroemisyjnego paliwa wodorowego. A Pierwszy wodór w ramach funkcjonowania klastra zostanie wyprodukowany w 2023 roku. W drugim etapie rozwoju Klastra Wodorowego do 2025 roku, produkcja energii z wodoru ma wzrosnąć do 25 MW, co pozwoli na wykorzystanie tego gazu także do zasilania transportu. Natomiast do 2030 roku projekt przewiduje utworzenie w województwie świętokrzyskim zeroemisyjnych źródeł energii, zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW, co ma się przełożyć na produkcję 50 tys. ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu, ciężarówek i transportu publicznego w miastach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 tys. ton rocznie.

Źródło/Photo: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych

W trzecim tygodniu lipca ponownie gościliśmy grupę studentów z Uniwersytetu Wileńskiego pod opieką Prof. assoc. Donatasa Kaminskasa. Tradycyjnie w ramach praktyk terenowych w Górach Święokrzyskich studenci drugiego roku tamtejszej geologii odwiedzili kamieniołomy Wapieni w Małogoszczu, Ostrówka, Kowala, Kadzielnia, Ślichowice, a także Kamieniołom w Wiśniówce. Dziękujemy za współpracę i do zobaczenia za rok!

Zielona energia, czyli bezemisyjne wydobycie kruszywa już od 2023 roku

Za nami Siegman International Summer School on Lasers, czyli międzynarodowa szkoła letnia dla doktorantów z całego świata. Szkoła optyki, laserów i fotoniki odbywa się co roku, za każdym razem w innym kraju. Tym razem na miejsce organizacji wybrano Polskę. A co więcej wielkim wyróżnieniem dla nas jest fakt, że na lokalizację tak prestiżowego wydarzenia jego organizatorzy wybrali właśnie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego.   W międzynrodowym spotkaniu wzięło udział ponad 100 naukowców z różnych krajów. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki oraz The Optica Society (OSA Foundation) z siedzibą w USA.

Inauguracja nowej 𝗸𝗮𝗱𝗲𝗻𝗰𝗷i 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗦𝗲𝗷𝗺𝗶𝗸𝘂 𝗪Ś

W służbie młodej społeczności. W ECEG'u odbyła się uroczysta inauguracja kolejnej - III kadencji Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Nowi młodzieżowi radni złożyli ślubowanie i otrzymali nominacje. Podsumowano także pracę Młodzieżowego Sejmiku Województwa poprzedniej kadencji. Obrady sesji poprowadzili wspólnie przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz Bartosz Przesłański, najmłodszy radny Młodzieżowego Sejmiku.

W dniach 22-24 czerwca odbyło się posiedzenie Rady wyjazdowej Uniwersytetu Otwartego UW. A Członkowie Rady wraz z Zespołem UO UW tym razem obradowali właśnie w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. Warto nadmienić, że Uniwersytet Otwarty UW działa już od 2008 roku z sukcesami realizując i propagując ideę edukacji przez całe życie. Jest jednocześnie najstarszą tego typu instytucją w Polsce, a także prekursorem i liderem sektora kształcenia ustawicznego.

II Międzynarodowy Kongres Penitencjarystów

W dniach 6-8 czerwca w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej odbył się II Międzynarodowy Kongres Penitencjarystów czyli International Congress of Penitentiaries with the leading theme of the Congress is long-term imprisonment. Tematem wiodącym Kongresu były długoterminowe kary pozbawienia wolności. W ramach agendy odbyło się wiele ciekawych obrad, także on-line. Jednoczęśnie miała miejsce III Uniwersytecka Konferencja Penitencjarystów z tematem wiodącym „Więzienna służba zdrowia”. W odbywających się jednoczesnie wydarzeniach uczestniczyli przedstawicie służb mundurowych i więziennych, władze, pracownicy naukowi, poruszając szereg zagadnień z zakresu prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki.