FINAŁ OKAWANGO 2022

Główna nagroda i indeks Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego trafił do Julii Judy, uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju, zwyciężczyni IV edycji Konkurs Wiedzy Geologicznej Okawango, którego finał mieliśmy przyjemność organizować w naszym Centrum w pierwszym tygodniu kwietnia.

Tegoroczny finał Okawango odbył  się w ramach obchodów 70-lecia Wydziału Geologii UW, a honorowy patronat wydarzeniem obął Jego Magnificencja prof. dr hab. Alojzy Nowak Rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród uczestników znalazło się kilkadziesiąt najlepszych licealistów z całej Polski, którzy przebrnęli przez wszśniejsze etapy selekcji konkursowej by podczas fazy finałowej spotkać się w ECEG'u i przez trwające 2 dni zmagania finałowe zawalczyć o nagrodę główną.

Przebrnąć przez etap finałowy nie było jednak łatwo, gdyż poziom był niezwykle wysoki, a testy wyjątkowo trudne. Jednak zadbaliśmy o to by determinacja i pozytywne nastawienie towarzyszyło wszystkim zarówno uczestnikom, jak i ich opiekunom. Organizatorzy zadbali także o to by na te kilkadziesiąt godzin zabrać uczestników konkursu w niezwykłą podróż geologiczną i podczas wielu wycieczek i warsztatów przekazać jak najwięcej energii i wiedzy geologicznej, która być może zaprocentuje również w przyszłości.

Laureatami Konkursu OKAWANGO 2022 zostali:
🥇Julia Juda, I miejsce , z I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju pod opieką p. Krzysztofa Czerwińskiego
🥈Oliwia Leszczyna, II miejsce , z Zespołu Szkół w Krzepicach, pod opieką p. Bożeny Drab
🥉Kamil Babiak, III miejsce , z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Lubartowie, pod opieką p. Katarzyny Malczewskiej

Serdeczne gratulacje dla uczestników, jak i ich opiekunów! To Wasz wspólny sukces! Mamy również nadzieję, że ta podróż to początek wielkiej przygody z geologią (-;

W trzecim tygodniu lipca ponownie gościliśmy grupę studentów z Uniwersytetu Wileńskiego pod opieką Prof. assoc. Donatasa Kaminskasa. Tradycyjnie w ramach praktyk terenowych w Górach Święokrzyskich studenci drugiego roku tamtejszej geologii odwiedzili kamieniołomy Wapieni w Małogoszczu, Ostrówka, Kowala, Kadzielnia, Ślichowice, a także Kamieniołom w Wiśniówce. Dziękujemy za współpracę i do zobaczenia za rok!

Zielona energia, czyli bezemisyjne wydobycie kruszywa już od 2023 roku

W Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej zaprezentowano plany nowopowstałej Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria, w której skład wchodzą Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, Industria Nawozy, Industria Logistyka oraz Industria Zielona Energia.

Za nami Siegman International Summer School on Lasers, czyli międzynarodowa szkoła letnia dla doktorantów z całego świata. Szkoła optyki, laserów i fotoniki odbywa się co roku, za każdym razem w innym kraju. Tym razem na miejsce organizacji wybrano Polskę. A co więcej wielkim wyróżnieniem dla nas jest fakt, że na lokalizację tak prestiżowego wydarzenia jego organizatorzy wybrali właśnie Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego.   W międzynrodowym spotkaniu wzięło udział ponad 100 naukowców z różnych krajów. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet Warszawski Wydział Fizyki oraz The Optica Society (OSA Foundation) z siedzibą w USA.

Inauguracja nowej 𝗸𝗮𝗱𝗲𝗻𝗰𝗷i 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝗼𝘄𝗲𝗴𝗼 𝗦𝗲𝗷𝗺𝗶𝗸𝘂 𝗪Ś

W służbie młodej społeczności. W ECEG'u odbyła się uroczysta inauguracja kolejnej - III kadencji Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego. Nowi młodzieżowi radni złożyli ślubowanie i otrzymali nominacje. Podsumowano także pracę Młodzieżowego Sejmiku Województwa poprzedniej kadencji. Obrady sesji poprowadzili wspólnie przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś oraz Bartosz Przesłański, najmłodszy radny Młodzieżowego Sejmiku.

W dniach 22-24 czerwca odbyło się posiedzenie Rady wyjazdowej Uniwersytetu Otwartego UW. A Członkowie Rady wraz z Zespołem UO UW tym razem obradowali właśnie w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. Warto nadmienić, że Uniwersytet Otwarty UW działa już od 2008 roku z sukcesami realizując i propagując ideę edukacji przez całe życie. Jest jednocześnie najstarszą tego typu instytucją w Polsce, a także prekursorem i liderem sektora kształcenia ustawicznego.

II Międzynarodowy Kongres Penitencjarystów

W dniach 6-8 czerwca w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej odbył się II Międzynarodowy Kongres Penitencjarystów czyli International Congress of Penitentiaries with the leading theme of the Congress is long-term imprisonment. Tematem wiodącym Kongresu były długoterminowe kary pozbawienia wolności. W ramach agendy odbyło się wiele ciekawych obrad, także on-line. Jednoczęśnie miała miejsce III Uniwersytecka Konferencja Penitencjarystów z tematem wiodącym „Więzienna służba zdrowia”. W odbywających się jednoczesnie wydarzeniach uczestniczyli przedstawicie służb mundurowych i więziennych, władze, pracownicy naukowi, poruszając szereg zagadnień z zakresu prawa karnego, kryminologii i kryminalistyki.