Image is not available
Image is not available
Slider

100 mln złotych dofinansowania dla konsorcjum DARIAH-PL

Utworzenie sieci innowacyjnych, mobilnych laboratoriów badawczych na Uniwersytecie Warszawskim, to jeden z celów projektu „Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL”, który będzie realizowany w ECEG UW w Chęcinach. Konsorcjum DARIAH-PL koordynowane przez UW uzyskało na realizację projektu 100 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

DJI 0043 www

Projekt „Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL”, w którym uczestniczą naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał dofinansowanie w wysokości blisko 100 mln złotych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Priorytet IV, Działanie 4.2: Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki.

Część projektu DARIAH-PL realizowana przez UW będzie zlokalizowana w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach. Uniwersytet Warszawski jako koordynator DARIAH-PL bierze udział w projekcie w dyscyplinie „geoarcheologia” w ramach współpracy Wydziału Archeologii UW, Wydziału Geologii UW oraz Centrum Kompetencji Cyfrowych UW. Liderem projektu „Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL” jest Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Projekt potrwa trzy lata i rozpocznie się na początku 2021 roku. Jego celem jest rozszerzenie zakresu prowadzonych w Polsce badań z dziedziny humanistyki i nauk o sztuce, zarówno w kontekście naukowym, jak również w obszarze zastosowań w gospodarce.

Sieć mobilnych laboratoriów na UW

W ramach planowanych działań na Uniwersytecie Warszawskim powstanie sieć innowacyjnych, interdyscyplinarnych i mobilnych laboratoriów badawczych na potrzeby szeroko rozumianych analiz i dokumentacji nieinwazyjnych krajobrazu, obiektów kulturowych i zabytków.

– Dzięki funduszom z Unii Europejskiej polska humanistyka uzyskała na najbliższe trzy lata unikalną możliwość szerokiego rozwoju własnej infrastruktury badawczej. Liczymy, iż realizacja projektu na UW doprowadzi do otworzenia nowych, interdyscyplinarnych horyzontów badawczych w zakresie aplikacji metod geofizycznych, geochemicznych, obrazowania przestrzennego i skanowania 3D w badaniach archeologicznych, paleodemograficznych, kryminalistyce, ale także w badaniach nad środowiskiem i zmianami klimatu – mówi prof. Aleksander Bursche przewodniczący rady DARIAH-PL.

Laboratoria służyć będą pozyskiwaniu i przechowywaniu danych 2D i 3D, jak również ich konsolidacji i wzbogacaniu z elementami analiz wielkoskalowych. Jako podstawę do stworzenia sieci laboratoriów posłuży terenowa infrastruktura w ECEG UW w Chęcinach. Każde z laboratoriów będzie miało swój komponent mobilny, który umożliwi pobieranie i analizę danych w terenie oraz wsparcie podobnych badań w innych częściach Polski.

Stworzenie systemu mobilnych laboratoriów, umożliwi przeprowadzenie na miejscu, w trakcie badań archeologicznych, analiz specjalistycznych wraz z możliwością szybkiej obróbki danych, co pozwoli na przyspieszenie procesu analiz i interpretacji. Tym samym umożliwi pozyskanie większej ilości danych w trakcie prowadzenia badań archeologicznych, bez konieczności czekania na kolejne sezony badawcze.

marzec 09, 2023

Kurs Applied Stratigraphy

Studenci Wydziału Geologii UW na kierunku geologia poszukiwawcza II stopnia podczas anglojęzycznego kursu Applied stratigraphy realizowanego w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. W programie kursu krótkie prace terenowe i bloki wykładowe, połączone z ćwiczeniami graficznymi, prezentacją i rozpoznawaniem najważniejszych grup makro- i mikroskamieniałości, a także pracami laboratoryjnymi.
marzec 07, 2023

SYMPOZJUM MATEMATYCZNE Artes Liberales

Na czym polega modelowanie złożonych zjawisk w naukach przyrodniczych i społecznych? Wpływ homofilii w przestrzeganiu środków przeciwepidemicznych narozprzestrzenianie się chorób zakaźnych w sieciach społecznych? Ryzyko a etyka?
marzec 03, 2023

FORUM OŚWIATY

2 marca br. ponownie mieliśmy okazję gościć liczne grono przedstawicieli oświaty. Tym razem za przyczyną organizacji kolejnej edycji Forum Oświaty, czyli cyklicznego spotkania środowiska oświatowego z terenu Miasta i Gminy Chęciny.
luty 20, 2023

CAMPUS ZIMOWY

Sesja skończona! A po sesji studenci UW przybyli na Campus Zimowy do ECEG. To były ferie - czekało na nich 5 dni bogatych w szkolenia i dobrą zabawę we wspaniałym towarzystwie! W przygotowanym przez Samorząd Studentów UW programie obozu nie zabrakło ciekawych propozycji szkoleniowo-integracyjnych.
luty 17, 2023

BraveCamp 2023 - Edycja zimowa

Dziś to już chyba tradycja?! BraveCamp z Inkubatorem Uniwersytetu Warszawskiego, ponownie zawitał ze swoją zimową edycją do ECEG. Stawką dla uczestników tegorocznych zmagań biznesowych były granty o łącznej wartości 12 000 zł!
styczeń 23, 2023

DLA PROJEKTANTÓW

Inspiracją do stworzenia tej autorskiej kolekcji Pani Zuzanny był efekt cieplarniany, teoria tektoniki płyt litosfery oraz topnienie lodowców To właśnie dlatego architektura Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego stała się inspirują, a sceneria idealnie wpasowała się w wizję autorki ...
grudzień 14, 2022

Szkolenie z fotogrametrii niskiego pułapu

To już kolejne szkolenie o tej tematyce zorganizowane w w naszym Centrum. Tym razem z dwudniowymi warsztatami z zakresu oprogramowania WebODM oraz podstaw fotogrametrii niskiego pułapu gościliśmy przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.  Dziękujemy za współpracę

 

 

logounia

Budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013

deklaracja