Image is not available
Image is not available
Slider

POLSKA EDYCJA MIĘDZYNARODOWYCH WARSZTATÓW NCSEE

Za nami polska edycja międzynarodowych warsztatów pn. „Neogene of the Central and South-Eastern Europe”, które w tym roku zgromadziły geologów zarówno z Polski, jak i Słowacji, Serbii, Chorwacji, Rosji i Rumunii.

Poprzednie warsztaty NCSEE odbyły się w Serbii (2005), Austrii (2007), Rumunii (2009), Słowacji (2011), Bułgarii (2013), na Węgrzech (2015) i Chorwacji (2017). Na miejsce tegorocznego spotkania, ku naszej satysfakcji, organizatorzy wybrali Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Górach Świętokrzyskich.

Wydarzenie okazało się doskonałą platformą wymiany wiedzy, pomysłów i hipotez, dając pole do omówienia ich w krytycznym, ale przyjaznym środowisku. Podobnie jak w latach poprzednich celem warsztatów NCSEE było spotkanie geologów, paleontologów, sedymentologów i innych badaczy z regionu i spoza niego, zainteresowanych ekologiczną, paleoekologiczną, paleogeograficzną, osadową i tektoniczną ewolucją basenów paratetańskich podczas neogenu i ich korelacji ze skałami globalnymi.

Kontynuując tradycję wydarzenia, podczas tegorocznych warsztatów, zaprezentowane zostały przykłady naszego dziedzictwa kulturowego. Oprócz ekspozycji badeńskiej i sarmackiej uczestnicy mieli także możliowść uczestnictwa w wyprawach terenowych, które objęły między innymi miasteczko Szydłów – zlokalizowane na szczycie wzgórza zbudowanego ze złóż sarmackich. Odwiedzili także najmniejsze polskie miasto Wiślica, gdzie w podziemiach gotyckiej kolegiaty zachowała się krypta grobowa XII-wiecznego kościoła romańskiego. Była to niepowtarzalna okazja by zobaczyć unikatową płytę Orants, czyli płytę gipsową z rycinami wypełnionymi czarną pastą zmieszaną z węglem drzewnym - to jedyny na świecie relikt przeszłości, wykonany z pasty gipsowej. W pobliżu miasta podziwiano także wspaniały pomnik przyrody, jakim niewątpliwie są kopuły gipsowe znajdujące się wewnątrz średniowiecznej osady.

Zwieńczeniem polskiej edycji wydarzenia była wycieczka pokonferencyjna do Kopalni Soli w Wieliczce - wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która w tym wypadku była wyjątkowa jeszcze pod jednym względem. Dała bowiem uczestnikom konferencji sposobność do odwiedzenia szybów i odcinków kopalni na co dzień niedostępnych dla turystów.

Gospodarzem i współorganizatorem tegorocznych międzynarodowych warsztatów był Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Galeria zdjęć dostępna dzięki uprzejmości organizatorów i uczestników warsztatów "Neogene of the Central and South-Eastern Europe"

marzec 09, 2023

Kurs Applied Stratigraphy

Studenci Wydziału Geologii UW na kierunku geologia poszukiwawcza II stopnia podczas anglojęzycznego kursu Applied stratigraphy realizowanego w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej. W programie kursu krótkie prace terenowe i bloki wykładowe, połączone z ćwiczeniami graficznymi, prezentacją i rozpoznawaniem najważniejszych grup makro- i mikroskamieniałości, a także pracami laboratoryjnymi.
marzec 07, 2023

SYMPOZJUM MATEMATYCZNE Artes Liberales

Na czym polega modelowanie złożonych zjawisk w naukach przyrodniczych i społecznych? Wpływ homofilii w przestrzeganiu środków przeciwepidemicznych narozprzestrzenianie się chorób zakaźnych w sieciach społecznych? Ryzyko a etyka?
marzec 03, 2023

FORUM OŚWIATY

2 marca br. ponownie mieliśmy okazję gościć liczne grono przedstawicieli oświaty. Tym razem za przyczyną organizacji kolejnej edycji Forum Oświaty, czyli cyklicznego spotkania środowiska oświatowego z terenu Miasta i Gminy Chęciny.
luty 20, 2023

CAMPUS ZIMOWY

Sesja skończona! A po sesji studenci UW przybyli na Campus Zimowy do ECEG. To były ferie - czekało na nich 5 dni bogatych w szkolenia i dobrą zabawę we wspaniałym towarzystwie! W przygotowanym przez Samorząd Studentów UW programie obozu nie zabrakło ciekawych propozycji szkoleniowo-integracyjnych.
luty 17, 2023

BraveCamp 2023 - Edycja zimowa

Dziś to już chyba tradycja?! BraveCamp z Inkubatorem Uniwersytetu Warszawskiego, ponownie zawitał ze swoją zimową edycją do ECEG. Stawką dla uczestników tegorocznych zmagań biznesowych były granty o łącznej wartości 12 000 zł!
styczeń 23, 2023

DLA PROJEKTANTÓW

Inspiracją do stworzenia tej autorskiej kolekcji Pani Zuzanny był efekt cieplarniany, teoria tektoniki płyt litosfery oraz topnienie lodowców To właśnie dlatego architektura Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego stała się inspirują, a sceneria idealnie wpasowała się w wizję autorki ...
grudzień 14, 2022

Szkolenie z fotogrametrii niskiego pułapu

To już kolejne szkolenie o tej tematyce zorganizowane w w naszym Centrum. Tym razem z dwudniowymi warsztatami z zakresu oprogramowania WebODM oraz podstaw fotogrametrii niskiego pułapu gościliśmy przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.  Dziękujemy za współpracę

 

 

logounia

Budowa Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013

deklaracja